Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonej Górze

Fizyka uczy, bawi, zaskakuje

Zajęcia na Uniwersytecie Zielonogórskim

6 czerwca uczniowie klas 7D i 7E wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczniowie poznali tajemnice świata niskich temperatur, gdyż tematem warsztatów był ciekły azot – czym jest, jak powstaje i jakie ma zastosowanie. Doświadczenia z ciekłym azotem wyglądają bardzo spektakularnie. Balon z powietrza zanurzony w ciekłym azocie zaczyna drastycznie się kurczyć ze względu na spadek ruchu cząsteczek
w jego wnętrzu. Róża czy gumowa rurka schłodzona w ciekłym azocie zmienia swoje właściwości fizyczne. Piłka pingpongowa z małym otworem umieszczona w ciekłym azocie wiruje z bardzo dużą prędkością. Udział w warsztatach na pewno pobudził aktywność poznawczą uczniów i niewątpliwie rozwinął zainteresowanie fizyką. Warsztaty prowadził dr Stefan Jerzyniak i mgr Sebastian Kruk.

Opiekunowie: Elwira Sawicka, Rafał Gorzelany

EKOLOGICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 22 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ZIELONEJ GÓRZE

© Mariusz Szpakowicz