Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonej Górze

W poszukiwaniu złota

Wycieczka do Złotego Stoku

Dnia 30 maja 2022 r. uczniowie klas IVA, IVC i IVD pojechali na wycieczkę do Złotego Stoku, a dokładnie do kopalni złota. Opiekunowie p. Elwira Sawicka, p. Grażyna Brzóska, p. Joanna Lewszyk jako organizatorki podziemnej eskapady przewidziały wiele ciekawych atrakcji, m.in. przebycie trasy turystycznej, gdzie w podziemnej scenerii uczniowie poznali część historii górnictwa. Szczególnym zainteresowaniem podopiecznych cieszyły się narzędzia, za pomocą których nasi przodkowie wydobywali złoto.
Warto nadmienić, że na trasie turystycznej mogliśmy zobaczyć także bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. Ciekawość wzbudziły również wystawy lamp górniczych oraz piec, w którym wytapiano złoto. Duże zaciekawienie uczestników wycieczki wzbudził również osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. Podczas wyjazdu skorzystaliśmy także z dodatkowych atrakcji turystycznych, takich jak przejażdżka kolejką.
Wycieczka zakończyła się w Osadzie Górniczej, gdzie przetestowaliśmy urządzenia wykorzystywane do prac w kopalni złota. Wyjazd okazał się ciekawą podróżą w czasie i lekcją historii.

EKOLOGICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 22 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ZIELONEJ GÓRZE

© Mariusz Szpakowicz